

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating | 30 V |
| Depth | 3.4 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 304.8 µm |
| Current Rating | 200 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Connector Type | Contacts, Top |
| Number of Positions | 39 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Actuator Material | Thermoplastic |
| Housing Color | Black |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
