
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Material | Thermoplastic |
| Packaging | Tube |
| Depth | 6.1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 2 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | Cream |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 3.9878 mm |
| Mating Post Length | 4 mm |
| Termination Post Length | 2 mm |
Stock: 2243
Distributors
pcbx
Unit Price$0.85720
Ext.Price$0.85720
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.85720 | $0.85720 |
| 10 | $0.80331 | $8.03310 |
| 25 | $0.75281 | $18.82025 |
| 50 | $0.70549 | $35.27450 |
| 100 | $0.66114 | $66.11400 |
| 300 | $0.61958 | $185.87400 |
| 500 | $0.58063 | $290.31500 |
| 1000 | $0.54413 | $544.13000 |
| 3000 | $0.50992 | $1529.76000 |
| 5000 | $0.47786 | $2389.30000 |
| 10000 | $0.44784 | $4478.40000 |
