
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 100 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Current Rating | 1.8 A |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Shielding | Shielded |
| Number of Contacts | 5 |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | USB - micro B |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Type | Micro USB Type B Connectors |
Stock: 417
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22243
Ext.Price$0.22243
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22243 | $0.22243 |
| 10 | $0.19865 | $1.98650 |
| 50 | $0.17741 | $8.87050 |
| 100 | $0.16068 | $16.06800 |
| 500 | $0.14552 | $72.76000 |
| 1000 | $0.13179 | $131.79000 |
| 3000 | $0.11936 | $358.08000 |
