

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 1.75 V to 2.35 V |
| Illumination Color | Brilliant Yellow |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 585.5 nm to 591.5 nm |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11194
Ext.Price$0.11194
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11194 | $0.11194 |
| 10 | $0.05597 | $0.55970 |
| 50 | $0.05078 | $2.53900 |
| 100 | $0.04608 | $4.60800 |
| 500 | $0.04296 | $21.48000 |
| 1000 | $0.04005 | $40.05000 |
| 3000 | $0.03733 | $111.99000 |
| 5000 | $0.03480 | $174.00000 |
| 10000 | $0.03244 | $324.40000 |
