

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 2 |
| Forward Current | 25 mA, 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V, 2 V |
| Color | Green, Red, Yellow |
| Illumination Color | Hyper Red, Super Green |
| Lens Style | Clear, Dome |
| Power Dissipation | 60 mW |
| Number of LEDs | 2 |
| Viewing Angle | 60 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm, 573 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 1233
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09302
Ext.Price$0.09302
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09302 | $0.09302 |
| 10 | $0.08319 | $0.83190 |
| 50 | $0.07440 | $3.72000 |
| 100 | $0.06613 | $6.61300 |
| 500 | $0.05878 | $29.39000 |
| 1000 | $0.05468 | $54.68000 |
| 3000 | $0.05086 | $152.58000 |
