| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.7 V to 2.3 V |
| Illumination Color | Brilliant Yellow |
| Lens Style | Clear, Colorless |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 586 nm to 594 nm |
Stock: 161
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12940
Ext.Price$0.12940
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12940 | $0.12940 |
| 10 | $0.06470 | $0.64700 |
| 50 | $0.05816 | $2.90800 |
| 100 | $0.05228 | $5.22800 |
| 500 | $0.04835 | $24.17500 |
| 1000 | $0.04472 | $44.72000 |
| 3000 | $0.04136 | $124.08000 |
| 5000 | $0.03825 | $191.25000 |
| 10000 | $0.03538 | $353.80000 |
