

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Illumination Color | Brilliant Yellow |
| Lens Style | Clear, Colorless |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 588 nm to 594 nm |
Stock: 19
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12576
Ext.Price$0.12576
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12576 | $0.12576 |
| 10 | $0.06288 | $0.62880 |
| 50 | $0.05696 | $2.84800 |
| 100 | $0.05160 | $5.16000 |
| 500 | $0.04806 | $24.03000 |
| 1000 | $0.04476 | $44.76000 |
| 3000 | $0.04169 | $125.07000 |
| 5000 | $0.03883 | $194.15000 |
| 10000 | $0.03616 | $361.60000 |
