| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 1.7 V to 2.2 V |
| Illumination Color | Brilliant Yellow |
| Lens Style | Clear, Colorless |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 585.5 nm to 591.5 nm |
Stock: 229
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12364
Ext.Price$0.12364
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12364 | $0.12364 |
| 10 | $0.06182 | $0.61820 |
| 50 | $0.05557 | $2.77850 |
| 100 | $0.04996 | $4.99600 |
| 500 | $0.04619 | $23.09500 |
| 1000 | $0.04271 | $42.71000 |
| 3000 | $0.03949 | $118.47000 |
| 5000 | $0.03381 | $169.05000 |
