
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.1 mm |
| Width | 1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 60 mW |
| Height | 600 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 600 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Brilliant Red |
| Lens Style | Clear, Colorless |
| Luminous Intensity | 54 mcd |
| Power Dissipation | 60 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 5624
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08582
Ext.Price$0.08582
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08582 | $0.08582 |
| 10 | $0.04291 | $0.42910 |
| 50 | $0.03811 | $1.90550 |
| 100 | $0.03385 | $3.38500 |
| 500 | $0.03091 | $15.45500 |
| 1000 | $0.02822 | $28.22000 |
| 3000 | $0.02577 | $77.31000 |
| 5000 | $0.02136 | $106.80000 |
