


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.1 mm |
| Width | 1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 600 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 600 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Green, Yellow |
| Illumination Color | Brilliant Yellow Green |
| Lens Style | Clear, Colorless |
| Luminous Intensity | 20.5 mcd |
| Power Dissipation | 60 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Wavelength | 573 nm |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 573 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 2460
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07258
Ext.Price$0.07258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07258 | $0.07258 |
| 10 | $0.03629 | $0.36290 |
| 50 | $0.03215 | $1.60750 |
| 100 | $0.02848 | $2.84800 |
| 500 | $0.02523 | $12.61500 |
| 1000 | $0.02235 | $22.35000 |
| 3000 | $0.01980 | $59.40000 |
| 5000 | $0.01795 | $89.75000 |
| 10000 | $0.01627 | $162.70000 |
