
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.1 mm |
| Width | 1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 600 µm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Yellow |
| Illumination Color | Brilliant Yellow |
| Lens Style | Clear, Colorless |
| Luminous Intensity | 57 mcd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Wavelength | 589 nm |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 589 nm |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 1026
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10540
Ext.Price$0.10540
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10540 | $0.10540 |
| 10 | $0.05270 | $0.52700 |
| 50 | $0.04688 | $2.34400 |
| 100 | $0.04171 | $4.17100 |
| 500 | $0.03816 | $19.08000 |
| 1000 | $0.03492 | $34.92000 |
| 3000 | $0.03195 | $95.85000 |
| 5000 | $0.02666 | $133.30000 |
