

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Brilliant Red |
| Lens Style | Clear, Colorless |
| Luminous Intensity | 47 mcd |
| Power Dissipation | 60 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Wavelength | 624 nm |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 61485
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08544
Ext.Price$0.08544
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08544 | $0.08544 |
| 10 | $0.04272 | $0.42720 |
| 50 | $0.03786 | $1.89300 |
| 100 | $0.03356 | $3.35600 |
| 500 | $0.03061 | $15.30500 |
| 1000 | $0.02792 | $27.92000 |
| 3000 | $0.02546 | $76.38000 |
| 5000 | $0.02322 | $116.10000 |
| 10000 | $0.02117 | $211.70000 |
