

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 2 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Yellow |
| Illumination Color | Brilliant Yellow |
| Lens Style | Clear, Colorless |
| Luminous Intensity | 35 mcd |
| Power Dissipation | 60 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 589 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 1786
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09984
Ext.Price$0.09984
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09984 | $0.09984 |
| 10 | $0.04992 | $0.49920 |
| 50 | $0.04450 | $2.22500 |
| 100 | $0.03967 | $3.96700 |
| 500 | $0.03637 | $18.18500 |
| 1000 | $0.03334 | $33.34000 |
| 3000 | $0.03056 | $91.68000 |
| 5000 | $0.02801 | $140.05000 |
| 10000 | $0.02568 | $256.80000 |
