
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA, 25 mA |
| Forward Voltage | 3.3 V, 2 V |
| Color | Blue, Red |
| Illumination Color | Super Blue, Hyper Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Number of LEDs | 2 |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 470 nm, 624 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
Stock: 10886
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07997
Ext.Price$0.07997
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07997 | $0.07997 |
| 10 | $0.07058 | $0.70580 |
| 50 | $0.06230 | $3.11500 |
| 100 | $0.05436 | $5.43600 |
| 500 | $0.04743 | $23.71500 |
| 1000 | $0.04344 | $43.44000 |
| 3000 | $0.03979 | $119.37000 |
