
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Pitch | 3.81 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 16 AWG |
| Connection Method | Plug |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 2800
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33907
Ext.Price$0.33907
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33907 | $0.33907 |
| 10 | $0.30017 | $3.00170 |
| 50 | $0.26573 | $13.28650 |
| 100 | $0.23790 | $23.79000 |
| 500 | $0.21299 | $106.49500 |
| 1000 | $0.19069 | $190.69000 |
| 3000 | $0.17072 | $512.16000 |
