
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 3 |
| Pitch | 3.81 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 16 AWG |
| Connection Method | Plug |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 1546
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48912
Ext.Price$0.48912
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48912 | $0.48912 |
| 10 | $0.37997 | $3.79970 |
| 25 | $0.35129 | $8.78225 |
| 50 | $0.32477 | $16.23850 |
| 100 | $0.30025 | $30.02500 |
| 300 | $0.27759 | $83.27700 |
| 500 | $0.25664 | $128.32000 |
| 1000 | $0.23726 | $237.26000 |
