
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Plug |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 3.81 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 5 |
| Connection Method | Plug |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 16 AWG |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
Stock: 593
Distributors
pcbx
Unit Price$0.77568
Ext.Price$0.77568
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.77568 | $0.77568 |
| 10 | $0.62026 | $6.20260 |
| 25 | $0.56593 | $14.14825 |
| 50 | $0.51636 | $25.81800 |
| 100 | $0.47113 | $47.11300 |
| 300 | $0.44715 | $134.14500 |
| 500 | $0.42438 | $212.19000 |
