
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 6 |
| Pitch | 3.81 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 16 AWG |
| Connection Method | PC Pin |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 1106
Distributors
pcbx
Unit Price$0.94915
Ext.Price$0.94915
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.94915 | $0.94915 |
| 10 | $0.76349 | $7.63490 |
| 25 | $0.71213 | $17.80325 |
| 50 | $0.66423 | $33.21150 |
| 100 | $0.61955 | $61.95500 |
| 300 | $0.57787 | $173.36100 |
| 500 | $0.53900 | $269.50000 |
| 1000 | $0.50275 | $502.75000 |
