
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Tin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 3.81 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Connection Method | Plug |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 16 AWG |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
Stock: 567
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30422
Ext.Price$0.30422
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30422 | $0.30422 |
| 10 | $0.26938 | $2.69380 |
| 25 | $0.25505 | $6.37625 |
| 50 | $0.24148 | $12.07400 |
| 100 | $0.22864 | $22.86400 |
| 300 | $0.21648 | $64.94400 |
| 500 | $0.20496 | $102.48000 |
| 1000 | $0.20031 | $200.31000 |
