
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 3 |
| Pitch | 3.81 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Termination | Solder |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 16 AWG |
| Connection Method | Plug |
| Voltage Rating | 300 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
Stock: 431
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40224
Ext.Price$0.40224
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40224 | $0.40224 |
| 10 | $0.35741 | $3.57410 |
| 25 | $0.34560 | $8.64000 |
| 50 | $0.33418 | $16.70900 |
| 100 | $0.32314 | $32.31400 |
| 300 | $0.31247 | $93.74100 |
| 500 | $0.30216 | $151.08000 |
| 1000 | $0.29469 | $294.69000 |
