
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Pitch | 3.81 mm |
| Current Rating | 8 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
| Current Rating (IEC) | 7 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Connection Method | PC Pin |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 1536
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11434
Ext.Price$0.11434
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11434 | $0.11434 |
| 10 | $0.10233 | $1.02330 |
| 50 | $0.09158 | $4.57900 |
| 100 | $0.08053 | $8.05300 |
| 500 | $0.07081 | $35.40500 |
| 1000 | $0.06739 | $67.39000 |
| 3000 | $0.06414 | $192.42000 |
| 5000 | $0.06105 | $305.25000 |
