
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Max Power Dissipation | 60 mW |
| Color | Red |
| Illumination Color | Brilliant Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Number of LEDs | 1 |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
Stock: 31963
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06624
Ext.Price$0.06624
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06624 | $0.06624 |
| 10 | $0.03312 | $0.33120 |
| 50 | $0.02940 | $1.47000 |
| 100 | $0.02609 | $2.60900 |
| 500 | $0.02383 | $11.91500 |
| 1000 | $0.02177 | $21.77000 |
| 3000 | $0.01989 | $59.67000 |
| 5000 | $0.01656 | $82.80000 |
