
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Illumination Color | Deep Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 639 nm |
Stock: 5908
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06758
Ext.Price$0.06758
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06758 | $0.06758 |
| 10 | $0.03379 | $0.33790 |
| 50 | $0.03003 | $1.50150 |
| 100 | $0.02668 | $2.66800 |
| 500 | $0.02371 | $11.85500 |
| 1000 | $0.02107 | $21.07000 |
| 3000 | $0.01872 | $56.16000 |
| 5000 | $0.01692 | $84.60000 |
| 10000 | $0.01529 | $152.90000 |
