| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 53 mm |
| Width | 12.6 mm |
| Termination | Solder Cup |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Height | 9.56 mm |
| Material | Metal |
| Packaging | Tray |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Type | Receptacle |
| Current Rating | 5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 25 |
| Body Material | Steel |
| Connector Type | D-Sub, Receptacle, Signal |
| Contact Type | Signal |
| Number of Positions | 25 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | PBT |
| Housing Color | Black |
| Plating | Nickel |
| Shell Material | Steel |
Stock: 1099
Distributors
pcbx
Unit Price$1.27043
Ext.Price$1.27043
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.27043 | $1.27043 |
| 10 | $1.08234 | $10.82340 |
| 25 | $1.01394 | $25.34850 |
| 50 | $0.92589 | $46.29450 |
| 100 | $0.91392 | $91.39200 |
| 300 | $0.86246 | $258.73800 |
| 500 | $0.81390 | $406.95000 |
| 1000 | $0.77627 | $776.27000 |
