| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 69.4 mm |
| Width | 12.6 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Height | 10.2 mm |
| Packaging | Tray |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Type | Receptacle |
| Current Rating | 5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 37 |
| Body Material | Steel |
| Connector Type | D-Sub, Receptacle, Signal |
| Contact Type | Signal |
| Number of Positions | 37 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Nylon |
| Housing Color | Black |
| Shell Material | Steel |
Stock: 2265
Distributors
pcbx
Unit Price$3.66031
Ext.Price$3.66031
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.66031 | $3.66031 |
| 10 | $3.11035 | $31.10350 |
| 25 | $2.91458 | $72.86450 |
| 50 | $2.73113 | $136.55650 |
| 100 | $2.55923 | $255.92300 |
| 300 | $2.39815 | $719.44500 |
| 500 | $2.24721 | $1123.60500 |
| 1000 | $2.10572 | $2105.72000 |
