| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 23.45 mm |
| Width | 14.26 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 600 V |
| Depth | 24.92 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Pitch | 5.7 mm |
| Current Rating | 23 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 8 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 5.6896 mm |
| Housing Material | PBT |
| Fastening Type | Latch |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 8 months ago) |
| Country of Origin | CN |
Stock: 2141
Distributors
pcbx
Unit Price$0.76944
Ext.Price$0.76944
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.76944 | $0.76944 |
| 10 | $0.65262 | $6.52620 |
| 25 | $0.61143 | $15.28575 |
| 50 | $0.58214 | $29.10700 |
| 100 | $0.55437 | $55.43700 |
| 300 | $0.51364 | $154.09200 |
| 500 | $0.47590 | $237.95000 |
| 1000 | $0.44093 | $440.93000 |
