
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.1 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 6.35 mm |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 0.449 g |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 2.34 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 4 A |
| Flammability Rating | UL94V-2 |
| Number of Circuits | 4 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Friction |
| Housing Color | Black |
| glow wire compliant | Compliant |
| Contact Mating Length | 7.4422 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 7.44 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | MX |
| Termination Post Length | 2.34 mm |
Stock: 5480
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23767
Ext.Price$0.23767
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23767 | $0.23767 |
| 10 | $0.20176 | $2.01760 |
| 25 | $0.19493 | $4.87325 |
| 50 | $0.18302 | $9.15100 |
| 100 | $0.17184 | $17.18400 |
| 300 | $0.16346 | $49.03800 |
| 500 | $0.15549 | $77.74500 |
| 1000 | $0.14790 | $147.90000 |
| 3000 | $0.13881 | $416.43000 |
| 5000 | $0.13027 | $651.35000 |
| 10000 | $0.12226 | $1222.60000 |
