
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.567 g |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 2.34 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 4 A |
| Flammability Rating | UL94V-2 |
| Number of Circuits | 5 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 5 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Friction |
| glow wire compliant | Compliant |
| Contact Mating Length | 7.4422 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 7.44 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | MX |
| Termination Post Length | 2.34 mm |
Stock: 2159
Distributors
pcbx
Unit Price$0.58819
Ext.Price$0.58819
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.58819 | $0.58819 |
| 10 | $0.51381 | $5.13810 |
| 25 | $0.45824 | $11.45600 |
| 50 | $0.45397 | $22.69850 |
| 100 | $0.42063 | $42.06300 |
| 300 | $0.39597 | $118.79100 |
| 500 | $0.37275 | $186.37500 |
| 1000 | $0.36334 | $363.34000 |
