
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.1 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 6.35 mm |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 0.449 g |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 2.34 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 4 A |
| Flammability Rating | UL94V-2 |
| Number of Circuits | 4 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Friction |
| Housing Color | Black |
| glow wire compliant | Compliant |
| Contact Mating Length | 7.4422 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 7.44 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 year ago) |
| Country of Origin | MX |
| Termination Post Length | 2.34 mm |
Stock: 1571
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23756
Ext.Price$0.23756
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23756 | $0.23756 |
| 10 | $0.20208 | $2.02080 |
| 25 | $0.19137 | $4.78425 |
| 50 | $0.18123 | $9.06150 |
| 100 | $0.17163 | $17.16300 |
| 300 | $0.16214 | $48.64200 |
| 500 | $0.15318 | $76.59000 |
| 1000 | $0.14483 | $144.83000 |
| 3000 | $0.13693 | $410.79000 |
| 5000 | $0.12946 | $647.30000 |
| 10000 | $0.12240 | $1224.00000 |
