
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.47 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 2.54 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 4 A |
| Flammability Rating | UL94V-2 |
| Number of Circuits | 3 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Friction |
| Housing Color | Black |
| Plating | Nickel |
| glow wire compliant | Compliant |
| Contact Mating Length | 6.731 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 6.73 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | US |
| Packaging | Bulk |
| Termination Post Length | 2.54 mm |
Stock: 30993
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20690
Ext.Price$0.20690
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20690 | $0.20690 |
| 10 | $0.17611 | $1.76110 |
| 50 | $0.16279 | $8.13950 |
| 100 | $0.15047 | $15.04700 |
| 500 | $0.14118 | $70.59000 |
| 1000 | $0.13247 | $132.47000 |
| 3000 | $0.12430 | $372.90000 |
| 5000 | $0.11663 | $583.15000 |
| 10000 | $0.10943 | $1094.30000 |
