| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Number of Circuits | 2 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Gender | Pin (Male) |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Mating Post Length | 6.1 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 year ago) |
| Country of Origin | US |
| Termination Post Length | 3.3 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
Stock: 695
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53792
Ext.Price$0.53792
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53792 | $0.53792 |
| 10 | $0.50375 | $5.03750 |
| 25 | $0.47175 | $11.79375 |
| 50 | $0.44178 | $22.08900 |
| 100 | $0.41372 | $41.37200 |
| 300 | $0.38744 | $116.23200 |
| 500 | $0.36283 | $181.41500 |
| 1000 | $0.33978 | $339.78000 |
| 3000 | $0.31820 | $954.60000 |
| 5000 | $0.29799 | $1489.95000 |
| 10000 | $0.27906 | $2790.60000 |
