| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 3.5052 mm |
| Number of Circuits | 4 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Color | Black |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Fastening Type | Latch |
| Plating | Tin |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 year ago) |
| Country of Origin | MX |
| Gender | Pin (Male) |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tray |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 925
Distributors
pcbx
Unit Price$1.05769
Ext.Price$1.05769
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.05769 | $1.05769 |
| 10 | $0.90101 | $9.01010 |
| 25 | $0.85335 | $21.33375 |
| 50 | $0.80821 | $40.41050 |
| 100 | $0.76547 | $76.54700 |
| 300 | $0.72320 | $216.96000 |
| 500 | $0.68326 | $341.63000 |
| 1000 | $0.64802 | $648.02000 |
| 3000 | $0.61460 | $1843.80000 |
| 5000 | $0.58290 | $2914.50000 |
| 10000 | $0.55284 | $5528.40000 |
