| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.82 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Pitch | 7.493 mm |
| Current Rating | 34 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Receptacle |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Wire/Cable Gauge | 24 AWG |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Nylon |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Latch |
| Housing Color | Black |
| Schedule B | 8536695050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 8 months ago) |
| Country of Origin | US |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
Stock: 13238
Distributors
pcbx
Unit Price$0.47740
Ext.Price$0.47740
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.47740 | $0.47740 |
| 10 | $0.40431 | $4.04310 |
| 25 | $0.37886 | $9.47150 |
| 50 | $0.36083 | $18.04150 |
| 100 | $0.34353 | $34.35300 |
| 300 | $0.32454 | $97.36200 |
| 500 | $0.30660 | $153.30000 |
| 1000 | $0.28490 | $284.90000 |
| 3000 | $0.26474 | $794.22000 |
