1812L260/12MR
Manufacturer:
Littelfuse
Mfr.Part #:
1812L260/12MR
Datasheet:
Description:
PTC Resettable Fuses 1812(4532 Metric) SMD/SMT Hold Current:2.6 A Trip Current:5 A
ParameterValue
Voltage Rating (DC)12 V
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Case Code (Imperial)1812
Case Code (Metric)4532
Resistance55 mΩ
PackagingReel
Thickness1.34 mm
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Max Current Rating100 A
Max Voltage Rating (DC)12 V
ApprovalsTUV, cULus
Max Supply Voltage12 V
Power Dissipation800 mW
Hold Current2.6 A
Time to Trip5 s
Trip Current5 A
Maximum Resistance 1 Hour (R1max)55 mΩ
Minimum Resistance Initial (Rmin)15 mΩ