

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 1.7 V to 2.3 V |
| Illumination Color | Green |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 559.5 nm to 567.5 nm |
Stock: 185
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09408
Ext.Price$0.09408
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09408 | $0.09408 |
| 10 | $0.04704 | $0.47040 |
| 50 | $0.04224 | $2.11200 |
| 100 | $0.03793 | $3.79300 |
| 500 | $0.03503 | $17.51500 |
| 1000 | $0.03236 | $32.36000 |
| 3000 | $0.02989 | $89.67000 |
| 5000 | $0.02548 | $127.40000 |
