

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 1.7 V to 2.3 V |
| Illumination Color | Brilliant Yellow |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 585.5 nm to 591.5 nm |
Stock: 563468
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04032
Ext.Price$0.04032
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04032 | $0.04032 |
| 10 | $0.02016 | $0.20160 |
| 50 | $0.01788 | $0.89400 |
| 100 | $0.01586 | $1.58600 |
| 500 | $0.01407 | $7.03500 |
| 1000 | $0.01248 | $12.48000 |
| 3000 | $0.01107 | $33.21000 |
| 5000 | $0.01074 | $53.70000 |
| 10000 | $0.01042 | $104.20000 |
| 30000 | $0.01010 | $303.00000 |
