

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2.75 V to 3.2 V |
| Illumination Color | Pure White |
| Lens Style | Colored, Diffused, Rectangular |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | Yellow Diffused |
Stock: 49
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08890
Ext.Price$0.08890
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08890 | $0.08890 |
| 10 | $0.04445 | $0.44450 |
| 50 | $0.04026 | $2.01300 |
| 100 | $0.03647 | $3.64700 |
| 500 | $0.03394 | $16.97000 |
| 1000 | $0.03159 | $31.59000 |
| 3000 | $0.02940 | $88.20000 |
| 5000 | $0.02558 | $127.90000 |
