
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA, 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V, 2 V |
| Color | Green, Red, Yellow |
| Illumination Color | Brilliant Red, Brilliant Yellow Green |
| Lens Style | Colorless, Diffused, Rectangular |
| Luminous Intensity | 56 mcd |
| Number of LEDs | 2 |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm, 573 nm |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 26605
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08812
Ext.Price$0.08812
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08812 | $0.08812 |
| 10 | $0.04406 | $0.44060 |
| 50 | $0.03966 | $1.98300 |
| 100 | $0.03570 | $3.57000 |
| 500 | $0.03239 | $16.19500 |
| 1000 | $0.02939 | $29.39000 |
| 3000 | $0.02667 | $80.01000 |
| 5000 | $0.02420 | $121.00000 |
| 10000 | $0.02195 | $219.50000 |
