
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 25 pF |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Standard |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Reverse Recovery Time | 500 ns |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 1 kV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1 kV |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 50 A |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 500 nA |
| Recovery Time | 500 ns |
Stock: 3719
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43773
Ext.Price$0.43773
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43773 | $0.43773 |
| 10 | $0.28811 | $2.88110 |
| 50 | $0.25740 | $12.87000 |
| 100 | $0.22997 | $22.99700 |
| 500 | $0.17697 | $88.48500 |
| 1000 | $0.15560 | $155.60000 |
| 3000 | $0.13837 | $415.11000 |
| 5000 | $0.12305 | $615.25000 |
| 10000 | $0.10943 | $1094.30000 |
