

| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Packaging | Reel |
| Element Configuration | Single |
| Zener Voltage | 68 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Tolerance | 5 % |
Stock: 1536
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06422
Ext.Price$0.06422
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06422 | $0.06422 |
| 10 | $0.05749 | $0.57490 |
| 50 | $0.05146 | $2.57300 |
| 100 | $0.04579 | $4.57900 |
| 500 | $0.04074 | $20.37000 |
| 1000 | $0.03717 | $37.17000 |
| 3000 | $0.03391 | $101.73000 |
| 5000 | $0.03195 | $159.75000 |
