
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Standard |
| Forward Current | 100 mA |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Reverse Recovery Time | 4 ns |
| Average Rectified Current | 100 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 80 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 85 V |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Reverse Voltage | 80 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 2 A |
| Schedule B | 8541100070 |
Stock: 501
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13411
Ext.Price$0.13411
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13411 | $0.13411 |
| 10 | $0.11998 | $1.19980 |
| 50 | $0.10733 | $5.36650 |
| 100 | $0.09539 | $9.53900 |
| 500 | $0.08478 | $42.39000 |
| 1000 | $0.08102 | $81.02000 |
| 3000 | $0.07742 | $232.26000 |
| 5000 | $0.07330 | $366.50000 |
