
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Forward Current | 100 mA |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Reverse Recovery Time | 4 ns |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 85 V |
| Element Configuration | Dual |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 2 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 2 A |
| Reverse Current | 500 nA |
| Recovery Time | 1.6 ns |
Stock: 24232
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07104
Ext.Price$0.07104
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07104 | $0.07104 |
| 10 | $0.03552 | $0.35520 |
| 50 | $0.03134 | $1.56700 |
| 100 | $0.02765 | $2.76500 |
| 500 | $0.02502 | $12.51000 |
| 1000 | $0.02264 | $22.64000 |
| 3000 | $0.02048 | $61.44000 |
| 5000 | $0.01676 | $83.80000 |
