
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Type | Standard |
| Forward Current | 100 mA |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Max Power Dissipation | 150 mW |
| Reverse Recovery Time | 4 ns |
| Average Rectified Current | 100 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 85 V |
| Element Configuration | Dual |
| Max Surge Current | 2 A |
| Reverse Voltage | 1.2 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 2 A |
| Reverse Current | 500 nA |
Stock: 5754
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07440
Ext.Price$0.07440
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07440 | $0.07440 |
| 10 | $0.06481 | $0.64810 |
| 50 | $0.05645 | $2.82250 |
| 100 | $0.04824 | $4.82400 |
| 500 | $0.04123 | $20.61500 |
| 1000 | $0.03861 | $38.61000 |
| 3000 | $0.03616 | $108.48000 |
| 5000 | $0.03342 | $167.10000 |
