

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 100 mA |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Reverse Recovery Time | 4 ns |
| Average Rectified Current | 100 mA |
| Max Reverse Leakage Current | 500 nA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 85 V |
| Element Configuration | Dual |
| Max Surge Current | 2 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 2 A |
| Recovery Time | 1.6 ns |
| Type | Standard |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 2 A |
| Reverse Voltage | 80 V |
Stock: 1774
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07238
Ext.Price$0.07238
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07238 | $0.07238 |
| 10 | $0.03619 | $0.36190 |
| 50 | $0.03218 | $1.60900 |
| 100 | $0.02862 | $2.86200 |
| 500 | $0.02616 | $13.08000 |
| 1000 | $0.02391 | $23.91000 |
| 3000 | $0.02185 | $65.55000 |
| 5000 | $0.01823 | $91.15000 |
