

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Type | Standard |
| Forward Current | 300 mA |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Reverse Recovery Time | 4 ns |
| Average Rectified Current | 100 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 80 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 85 V |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Max Surge Current | 2 A |
| Reverse Voltage | 85 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 2 A |
| Reverse Current | 500 nA |
| Recovery Time | 4 ns |
| Schedule B | 8541100070 |
Stock: 96
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14621
Ext.Price$0.14621
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14621 | $0.14621 |
| 10 | $0.12897 | $1.28970 |
| 50 | $0.11376 | $5.68800 |
| 100 | $0.09742 | $9.74200 |
| 500 | $0.08342 | $41.71000 |
| 1000 | $0.07985 | $79.85000 |
| 3000 | $0.07644 | $229.32000 |
| 5000 | $0.07164 | $358.20000 |
