

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 100 mA |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Reverse Recovery Time | 4 ns |
| Average Rectified Current | 100 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 85 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 1 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 1 A |
| Schedule B | 8541100070 |
| Capacitance | 3 pF |
| Reverse Current | 500 nA |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Reverse Voltage | 80 V |
| Recovery Time | 4 ns |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 1 A |
Stock: 5216
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05280
Ext.Price$0.05280
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05280 | $0.05280 |
| 10 | $0.02640 | $0.26400 |
| 50 | $0.02361 | $1.18050 |
| 100 | $0.02111 | $2.11100 |
| 500 | $0.01888 | $9.44000 |
| 1000 | $0.01688 | $16.88000 |
| 3000 | $0.01509 | $45.27000 |
| 5000 | $0.01365 | $68.25000 |
| 10000 | $0.01235 | $123.50000 |
