
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Silver, Tin |
| Type | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 350 mV |
| Average Rectified Current | 100 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 15 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 300 mA |
| Reverse Voltage | 15 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 1 A |
| Reverse Current | 20 µA |
| Schedule B | 8541100070 |
Stock: 1588
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09236
Ext.Price$0.09236
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09236 | $0.09236 |
| 10 | $0.04618 | $0.46180 |
| 50 | $0.04110 | $2.05500 |
| 100 | $0.03657 | $3.65700 |
| 500 | $0.03347 | $16.73500 |
| 1000 | $0.03063 | $30.63000 |
| 3000 | $0.02803 | $84.09000 |
| 5000 | $0.02342 | $117.10000 |
