
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 300 fF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Diodes - General Purpose, Power, Switching |
| Forward Current | 100 mA |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Reverse Recovery Time | 1.6 ns |
| Average Rectified Current | 100 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 85 V |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Voltage | 85 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 1 A |
| Recovery Time | 1.6 ns |
| Schedule B | 8541100070 |
Stock: 2076
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11712
Ext.Price$0.11712
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11712 | $0.11712 |
| 10 | $0.05856 | $0.58560 |
| 50 | $0.05243 | $2.62150 |
| 100 | $0.04695 | $4.69500 |
| 500 | $0.04127 | $20.63500 |
| 1000 | $0.03628 | $36.28000 |
| 3000 | $0.03456 | $103.68000 |
| 5000 | $0.03293 | $164.65000 |
| 10000 | $0.03107 | $310.70000 |
