
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.32 mm |
| Termination | Screw |
| Max Operating Temperature | 115 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 18.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Max Supply Voltage | 300 V |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Screw, Terminal Block |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
| Housing Color | Green |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 24 AWG to 12 AWG |
Stock: 132
Distributors
pcbx
Unit Price$1.15159
Ext.Price$1.15159
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.15159 | $1.15159 |
| 10 | $0.91392 | $9.13920 |
| 25 | $0.83270 | $20.81750 |
| 50 | $0.76944 | $38.47200 |
| 100 | $0.74464 | $74.46400 |
| 300 | $0.68229 | $204.68700 |
| 500 | $0.62516 | $312.58000 |
| 1000 | $0.57280 | $572.80000 |
