


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Termination | Screw |
| Max Operating Temperature | 115 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 18.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze, Steel |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Circuits | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 2 |
| Connector Type | Terminal Block |
| Wire/Cable Gauge | 24 AWG |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Max Supply Voltage (AC) | 300 V |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
| Housing Color | Green |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 24 AWG to 12 AWG |
Stock: 392
Distributors
pcbx
Unit Price$0.76345
Ext.Price$0.76345
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.76345 | $0.76345 |
| 10 | $0.47790 | $4.77900 |
| 25 | $0.40866 | $10.21650 |
| 50 | $0.36762 | $18.38100 |
| 100 | $0.35993 | $35.99300 |
| 300 | $0.32291 | $96.87300 |
| 500 | $0.28970 | $144.85000 |
| 1000 | $0.25990 | $259.90000 |
